Idea

Ideą jaka przyświeca Agile On Site jest zapoznanie społeczności Agile Wrocław z praktykami zwinnymi firmy, która zdecyduje się być gospodarzem spotkania. Comiesięczne spotkania organizowane przez Fundację Zwinność odbywają się w formie warsztatów. Taka forma umożliwia lepsze zaangażowanie uczestników, a poprzez to zdobycie większej ilości wiedzy. Dalej jednak jest to obraz idealnego, teoretycznego świata. Spotkania w siedzibach firm pokazują świat rzeczywisty. Umożliwia poznanie żywego organizmu. Problemów, z którymi każdy z nas mierzy się na codzień. Zadawanie pytań oraz wspólną pracę nad znajdywaniem na nie odpowiedzi.

Jaką korzyść ze spotkania może mieć gospodarz AOS?

Nasza społeczność liczy ponad 2500 osób. Składają się na nią osoby pełniące różne role, od developerów, przez Scrum Masterów, aż do Project Managerów. Organizacje, w których pracują są równie zróżnicowane. Prawdopobieństwo, że któraś z pojedyńczych osób zna rozwiązanie problemu jest ogromne, ale największym plusem jest możliwość skorzystania z inteligencji zbiorowej. Budowanie sieci kontaktów oraz employer branding to zaś tylko efekty uboczne :)

Jak zacząć?

Napisz do nas na kontakt@zwinnosc.org.

Razem wypracujemy taką formułę warsztatu, aby zarówno obecni na warsztacie, jak i Twoja firma byli zadowoleni. Jeżeli masz jakiś pomysł - super. Jeżeli nie możemy razem go wymyślić - z przyjemnością możemy się z Wami spotkać i o tym porozmawiać. Przed rozmową można rozważyć wypełnienie tego szablonu.

Mamy dwa wymagania. Chcielibyśmy, aby po spotkaniu pozostał artefakt w postaci krótkiego filmu promocyjnego. Używać go będziemy w naszych mediach społecznościowych. Możemy w tym pomoć lub zostawić to po stronie Gospodarza.
Drugim jest darowizna na rzecz Fundacji Zwinność. W ramach Fundacji organizujemy bezpłatne spotkania (oprócz konferencji Agile on the Boat). Dzięki Waszemu wsparciu pokrywamy koszty wynajęcia sali oraz materiałów na warsztaty.


#5 - VSF Experts - UX Burner Framework

Gospodarzem piątego spotkania On Site była firma VSF Experts, w której rolę konsultanta UX pełni Gowtham - twórca frameworka UX Burner. W kameralnym gronie, standardowo w warsztatowej formie, zagłębiliśmy się w tajniki jednego z narzędzi, wchodzącego w skład frameworka UX Burner. Sednem warsztatu było zdefiniowanie rzeczywistego bazowego problemu użytkownika (w tym wypadku z branży gastronomicznej). Wraz z gospodarzami (Gowtham, Jakub, Fabian) przeszliśmy kolejne kroki (zdefiniowanie użytkownika i czynności, którą chce wykonać, określenie poszczególnych kroków oraz przeszkód i emocji jakie im towarzyszą), by na końcu napisać jedno zdanie, które określa problem do rozwiązania. Następnie krótką chwilę porozmawialiśmy o dobraniu odpowiednich metryk, dzięki którym możemy kontrolować, czy zaproponowane przez nas rozwiązanie rzeczywiście pomaga użytkownikowi.


#4 - Santander Bank - Transformacja agilowa #2

Naszym pierwszym gospodarzem był Santander Bank Polska zaczynający wtedy swoją przygodę z transformacją. Podczas czwartego spotkania wróciliśmy do odmienionego banku. Czy bank skorzystał z informacji zwrotnej wypracowanej na poprzednim spotkaniu? Na to pytanie gospodarze odpowiedzieli w pierwszej części spotkania. Forma wywiadu umożliwiła duże zaangażowanie publiczności w opowiedzenie o tym, jak wyglądał ostatni rok transformacji. W drugiej części spotkania wymieniliśmy się doświadczeniami i poszukaliśmy odpowiedzi na pytania: Jak się zorganizować jako zwinna społeczność Agile Coachy? oraz Jak pokazać organizacji wartość z wprowadzenia Agile?


#3 - New Voice Media - Czy kultura się skaluje

Domeną NewVoiceMedia by Vonage są rozwiązania dla centrów obsługi klienta. Firma w 2018 roku została przejęta przez Vonage Holdings, co postawiło ją przed zupełnie nowymi wyzwaniami. W ramach spotkania mieliśmy okazję posłuchać, jak wygląda obecnie kultura w firmie. Jakie zostały wypracowane praktyki, aby tą kulturę zachować i co za tym wszystkim stoi. Jak będąc częścią innej firmy zachować jak najwięcej swojej własnej kultury i tożsamości? Jak wypracować wspólne wartości? Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy w formacie World Cafe.


#2 - Ocado Technology - Rola team leadera w zespołach

W Ocado Technology podążanie za najnowszymi technologiami idzie w parze z budowaniem specyficznej kultury pracy. Jednym z czynników wyróżniających jest rola Team Leadera w autonomicznych i samo-organizujących się zespołach. W trakcie spotkania, prosto ze źródła, mieliśmy okazję usłyszeć skąd pomysł na taką rolę i jak ewoluowała ona w czasie. Mając tą wiedzę oraz wsparcie pracowników Ocado, w grupach, używając techniki SWOT, postaraliśmy się przeanalizować rolę Team Leadera. Całość zakończyła się wymianą wiedzy, networkingiem i małokolorycznym poczęstunkiem.


#1 - Bank BZ WBK - Transformacja agilowa #1

Pierwszy event tego typu i od razu z wysokiego "C". Bo jak sobie wyobrazić agilową transformację w tak dużej organizacji jak Bank? Agile Coachowie z WBK wyjaśnili nam swój pomysł na uzwinnienie swojej organizacji. W zamian dostali całą moc feedbacku i dodatkowych pomysłów. Obiecaliśmy sobie, że się jeszcze spotkamy i sprawdzimy jak udało się wdrożeninie.